تهران ، نارمک ، میدان نبوت ، ابتدای جانبازان شرقی ، پلاک 467 ، طبقه پنجم

7 نمونه آبکاری در زندگی روزمره

7 نمونه آبکاری در زندگی روزمره
آبکاری

کاربردآبکاری

آبکاری به فرآیند اعمال نوعی پوشش فلزی بر روی اجسام گفته می شود. این روش برای افزایش دوام، زیبایی، هدایت الکتریسیته، جلوگیری از اصطکاک و موارد دیگر استفاده می شود. چه مورد توجه قرار گیرد یا نه، آبکاری الکتریکی بخشی از زندگی روزمره ما است. با توجه به اینکه فلزات بیشترین اشیاء اطراف ما را تشکیل می دهند، تقاضا برای خدمات آبکاری همچنان در حال افزایش است. 7 نمونه آبکاری آبکاری مورد استفاده در زندگی روزمره را در زیر کشف کنید.

 

1. ظروف آشپزخانه

بسیاری از وسایل خانه به تنهایی در آشپزخانه در واقع آبکاری شده اند. شایع ترین دلیل این امر افزایش استقامت و زیبایی شناسی آنها است. کارد و چنگال، ظروف آشپزخانه، قابلمه و تابه، و شیرهای سینک چند نمونه آبکاری هستند که ما روزانه پیدا می کنیم و از آنها استفاده می کنیم. به عنوان مثال، کارد و چنگال ظروف نقره برای کمک به حفظ ظاهر خود و جلوگیری از کدر شدن، آبکاری شده است. بدون استفاده صحیح از پوشش فلزی، آب و اکسید شدن باعث خوردگی کارد و چنگال می شود.

2. قطعات ماشین آلات

قطعات ماشین آلات نمونه دیگری از آبکاری الکتریکی است که در زندگی روزمره استفاده می شود. اگر اینها آبکاری نمی شدند، به سرعت زنگ می زنند و خراب می شوند. در نتیجه، قطعات ماشین آلات نیاز به تعویض و ساخت مکرر دارند تا برای استفاده مناسب باشند. فولاد ضد زنگ و آهن معمولا برای قطعات ماشین آلات استفاده می شود، اما طول عمر آنها به دلیل آبکاری است. شرکت های آبکاری خدمات آبکاری برای قطعات ماشین آلات را ارائه می دهند تا مانع محافظتی مورد نیاز برای کاربرد داشته باشند.

3. تلفن همراه

تلفن های همراه یکی از نمونه های آبکاری هستند که اغلب می توانند مورد توجه قرار نگیرند. چندین قسمت موجود در تلفن های همراه با فلزات اندود شده اند تا از خوردگی یا هرگونه واکنش بین یکدیگر جلوگیری کنند. این نه تنها استفاده از تلفن ها را ایمن تر می کند، بلکه عملکرد طول عمر آنها را نیز افزایش می دهد. قطعات تلفن همراه اغلب با روکش نقره و طلا پوشانده می شوند زیرا رسانایی را افزایش می دهند. علاوه بر این،پوشش با یک لایه نازک طلا بر خلاف طلا بودن کل محصول یک راه حل مقرون به صرفه است.

4. جواهرات

بیشتر جواهرات برای کمک به حفظ ظاهر و دوام پوشش می شوند. استفاده از خدمات پوشش نیز یکی دیگر از روش های مقرون به صرفه برای افزایش استهلاک این اقلام بدون نیاز به استفاده از فلزات گران قیمت است. مانند مثال آبکاری الکتریکی که در بالا ذکر شد، جواهرات را می توان با طلا آبکاری کرد تا جذاب تر و مقرون به صرفه تر شود.

5. سکه

حتی سکه هایی که روزانه میبینیم احتمالا آبکاری  هستند. آنها نمونه مهمی از آبکاری الکتریکی هستند که در زندگی روزمره استفاده می شود. به ویژه، با توجه به اینکه چقدر سکه‌ها از یک نفر به فرد دیگر منتقل می‌شوند، دوام آنها در زمان اضافه کاری بسیار مهم است.پوشش سکه ها با فلز کمک می کند تا شکننده زیر فلز قوی و سخت شود. علاوه بر این، از خوردگی زودرس جلوگیری می کند، زیرا اگر سکه ها همیشه زنگ می زنند، ممکن است قبول نشوند و ارزش خود را از دست بدهند.

6. قطعات خودرو

قطعات خودرو اجزای ضروری هستند که برای حفظ عملکرد و استقامت با فلز روکش میشوند. یکی از نمونه های پوشش قطعات خودرو، رینگ چرخ های مورد استفاده برای وسایل نقلیه است. خدمات آبکاری به طور گسترده برای کاربردهای تجاری استفاده می شود. این به این دلیل است که بدون آنها، قطعات خودرو با سرعت بسیار بیشتری خراب می شوند. این باعث می‌شود که مجبور شوید همه قطعات ماشین را بیشتر بسازید و دوباره جاسازی کنید.

7. سازه های ساختمانی

سازه های ساختمانی مانند پل ها یکی از نمونه های متعدد آبکاری الکتریکی هستند که در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرند. با قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی مانند باران، طوفان و باد، پل ها برای افزایش ساییدگی و پارگی خود نیاز به پوشش دارند. اغلب پل ها یا سازه هایی را می بینید که نشانه های قابل رویت زنگ زدگی دارند. اینها تحت هیچ خدمات پوشش قرار نخواهند گرفت. در نهایت، سازه ها نیاز به جایگزینی و نصب مجدد خواهند داشت یا ممکن است غیرقابل استفاده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

آبکار صنعت با هدف ارائه خدمات تخصصی از جمله تست آزمایشگاه و مشاوره در راه اندازی خطوط آبکاری و همچنین عرضه مستقیم کلیه مواد اولیه تخصصی صنعت آبکاری به صورت مایع و پودر با تیمی با تجربه و حرفه ای در سال 1402 تاسیس گردیده و می کوشد تا نسبت به رفع مشکلات در راه اندازی و تامین مواد اولیه گامی مثبت بردارد.

شبکه های اجتماعی

© تمامی حقوق وبسایت برای شرکت ایمن صنعت سها محفوظ می باشد.