تهران ، نارمک ، میدان نبوت ، ابتدای جانبازان شرقی ، پلاک 467 ، طبقه پنجم

آبکاری فلزات (روش های آبکاری)

آبکاری فلزات (روش های آبکاری)

 

در این مقاله به آبکاری فلزات (روش های آبکاری)پرداخته ایم وبه طور جامع همه پوشش ها را مورد بررسی قرار داده ایم.

فرآیند آبکاری یک فرآیند تولیدی است که در آن یک لایه نازک از فلز یک بستر را می پوشاند. آبکاری فلز مزایای بسیاری را برای محصولات تولیدی از فلز و سایر مواد فراهم می کند. این بیشتر از طریق آبکاری الکتریکی که نیاز به جریان الکتریکی دارد یا از طریق آبکاری الکترولس که در فرآیند شیمیایی اتوکاتالیستی است به دست می آید. این تکنیک ها و همچنین چند تکنیک دیگر، یک یا چند مورد از مزایای زیر را به همراه دارند:

مقاومت در برابر خوردگی بهتر است
جذابیت تزئینی
افزایش قابلیت لحیم کاری
سختی افزایش یافته
کاهش اصطکاک
هدایت تغییر می یابد
چسبندگی رنگ تقویت میشود
رسوب مواد
افزایش مغناطیس

آبکاری فلزات (روش های آبکاری)

<yoastmark class=

آبکاری روی

روی یک ماده ارزان قیمت است که برای ایجاد پوشش گالوانیزه روی بسیاری از بسترهای فلزی استفاده می شود. این عنصر علاوه بر آبکاری الکتریکی، از طریق فرآیند Sherardizing، غوطه وری در حمام مذاب و با پاشش اعمال می شود. در فرآیند الکترولیتی یا سرد، ماده ای که قرار است آبکاری شود به عنوان یک کاتد در یک حمام الکترولیتی از نمک های محلول روی همراه با آند روی فلزی قرار می گیرد. این فرآیند یک پوشش بسیار انعطاف پذیر از روی خالص تولید می کند که ضخامت و یکنواختی آن را می توان دقیقاً کنترل کرد.

 

فرآیند Sherardizing برای پوشش دادن اقلام سخت افزاری کوچک مانند پیچ ​​و میخ به کار می رود. اقلام همراه با گرد و غبار روی در بشکه بارگیری می شوند و تا حدود 500 فارنهایت گرم می شوند. قطعات در بشکه فرو می روند و پوششی تولید می کنند که حدود 90 درصد روی و 10 درصد آهن است.

 

روی مذاب نیز ممکن است با غوطه وری یا پوشش دستی اقلام بزرگتر اعمال شود. گاهی اوقات مقدار کمی آلومینیوم برای بهبود سیالیت و بهبود پوشش اشکال عجیب و غریب به حمام اضافه می شود. به همین ترتیب، درصد کمی از قلع در حمام به دستیابی به یک پوشش یکنواخت از بستر و پوشش خوب کمک می کند. فرآیند غوطه وری داغ لایه ای از آلیاژ روی-آهن را در مجاورت فلز پایه تولید می کند که می تواند تا حدودی شکننده باشد و بر چسبندگی لایه های بیرونی تأثیر بگذارد.

 

پاشش فلز، یا متالیزاسیون

از شعله برای ذوب پودرهای فلزی یا سیم و برخورد آنها به سطح زیرلایه استفاده می‌کند و باعث ایجاد پیوند مکانیکی بین پوشش و فلز پایه می‌شود. سطح فلز پایه باید تا حدودی ناهموار باشد تا پیوند مکانیکی انجام شود، اما پوشش های نسبتاً ضخیم را می توان به این روش اعمال کرد. پوشش ها نیز می توانند متخلخل باشند، اما از آنجایی که روی نسبت به آهن و فولاد آندی است، این روی توانایی پوشش برای دفع خوردگی تأثیری ندارد. ماهیت متخلخل فلز پاشیده شده نیز باعث می شود که رنگ را به خوبی نگه دارد.

 

بسیاری از این فرآیندهای مشابه برای سایر مواد آبکاری اعمال می شوند

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری روی با آبکار صنعت در تماس باشید

آبکاری کادمیوم

 

آبکاری کادمیوم زمانی به عنوان جایگزینی برای روی استفاده می شد و اغلب روی اقلام مختلف خودرو آبکاری می شد. سازندگان هواپیما آن را به دلیل ویژگی‌های حفاظت فداکارانه و روان‌کنندگی طبیعی آن برای قطعاتی که اغلب حذف و نصب می‌شوند، مشخص کردند. این به ویژه برای محیط های دریایی که در آن به خوبی در برابر آب شیرین و شور مقاومت می کند، مناسب بود. به دلیل نگرانی های ایمنی، استفاده از آن به عنوان ماده آبکاری در طول سال ها کاهش یافته است، اگرچه هنوز در دسترس است. بسیاری از تولیدکنندگان هوافضا به آبکاری آلیاژ روی نیکل روی آورده اند.

آبکاری کروم

 

آبکاری کروم اغلب صرفاً یک هدف تزئینی را انجام می دهد، اما همچنین باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی و سختی می شود و آن را برای کاربردهای صنعتی که در آن سایش یک نگرانی است مفید می کند. در اینجا از آن به عنوان آبکاری کروم سخت یاد می شود و گاهی اوقات برای بازگرداندن تلرانس ها در قطعات قدیمی به کار می رود. کروم اغلب روی نیکل در تولید مبلمان فولادی، تزئینات خودرو، و غیره آبکاری می شود. خود نیکل معمولاً روی مس آبکاری می شود و ترکیب این سه لایه عنصر تنها با حذف هوا و رطوبت از فلز زیرین در برابر خوردگی محافظت می کند. یعنی عمل آندی وجود ندارد. بنابراین، برای دستیابی به حفاظت در برابر خوردگی مناسب، آبکاری ها باید به درستی اعمال شوند.

 

آبکاری کروم یک فرآیند آبکاری الکتریکی است که اغلب شامل استفاده از اسید کرومیک به نام کروم شش ظرفیتی است. حمام های کروم سه ظرفیتی که عمدتاً از سولفات کروم یا کلرید کروم تشکیل شده است، گزینه دیگری برای اهداف صنعتی است.

 

گاهی اوقات کرومات روی روکش روی برای محافظت از روی و در برخی موارد تغییر رنگ فلز مانند روکش روی سبز یا سیاه اعمال می شود.

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری کروم با آبکار صنعت در تماس باشید

<yoastmark class=

آبکاری نیکل

 

نیکل یک فلز آبکاری محبوب است، به ویژه به این دلیل که در آبکاری الکترولس مفید است. آبکاری نیکل اغلب محصولات خانگی مانند دستگیره در، کارد و چنگال و وسایل حمام را برای افزایش دکوراسیون و مقاومت در برابر سایش پوشش می دهد. صفحات نیکل معمولاً با مس و آلومینیوم پیوند می خورند، اما بر روی طیف گسترده ای از فلزات نیز کار می کنند و به عنوان پوشش های زیرین کروم عمل می کنند.

 

در آبکاری الکترولس از آلیاژ فسفر نیکل استفاده می شود. درصد فسفر در محلول می تواند بین 2 تا 14 درصد متغیر باشد. سطوح بالاتر فسفر سختی و مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد. سطوح پایین تر فسفر باعث لحیم کاری و خاصیت مغناطیسی بالاتری می شود.

 

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری نیکل با آبکار صنعت در تماس باشید

آبکاری مس

 

مس یکی دیگر از فلزات آبکاری محبوب برای کاربردهایی است که نیاز به رسانایی بالا و کارایی هزینه دارند. آبکاری مس اغلب به عنوان یک پیش تصفیه پوشش ضربه ای برای آبکاری های فلزی بعدی عمل می کند. همچنین یک فلز آبکاری محبوب برای قطعات الکترونیکی مانند بردهای مدار چاپی است. راندمان آبکاری بالا و هزینه کم مواد، مس را به یکی از فلزات ارزان‌تر تبدیل می‌کند.

 

سه نوع فرآیند آبکاری مس وجود دارد – قلیایی، قلیایی ملایم و اسیدی. سطوح قلیایی بالاتر قدرت پرتابی بالاتری را ارائه می دهد اما به چگالی جریان کمتر و اقدامات احتیاطی بیشتر نیاز دارد. بازرسان بهداشت سیانید موجود در حمام های مس قلیایی را با خطرات خاصی برای سلامتی مرتبط دانسته اند، بنابراین نظارت بر این سطوح بسیار مهم است.

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری مس با آبکار صنعت در تماس باشید

 

آبکاری طلا

 

طلا به دلیل مقاومت بالای آن در برابر اکسیداسیون و هدایت الکتریکی ارزشمند است. آبکاری طلا که تفاوت آن با طلاکاری در این است که طلا یک ورق نیست، یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد این ویژگی ها بر روی فلزاتی مانند مس و نقره است. این فرآیند اغلب برای تزئین جواهرات و برای بهبود رسانایی قطعات الکترونیکی مانند اتصالات الکتریکی استفاده می شود.

 

وقتی مس طلا را آبکاری می‌کند، کدر شدن یک مسئله است و به راحتی می‌توان با قبل از رسوب‌گذاری با ضربه نیکل آن را حل کرد. همچنین هنگام تعیین عواملی مانند مخلوط بهینه حمام و طول غوطه وری، سختی و خلوص طلا را در نظر بگیرید.

 

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری طلا با آبکار صنعت در تماس باشید

 

آبکاری نقره

 

مانند طلا، نقره در کاربردهای آبکاری استفاده می شود که به جذابیت تزئینی و بهبود هدایت الکتریکی نیاز دارند. به طور کلی، نقره به عنوان یک راه حل آبکاری مقرون به صرفه تر عمل می کند، زیرا ارزان تر از طلا است و به خوبی مس صفحات را می پوشاند.

 

مسائلی که ممکن است آبکاری نقره را به عنوان یک راه حل مناسب آبکاری محدود کند شامل رطوبت و خوردگی گالوانیکی است. به طور خاص، آبکاری نقره برای کاربردهایی که در معرض رطوبت بالا هستند به خوبی کار نمی کند زیرا نقره مستعد ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن است که در نهایت ممکن است بستر پایه را در معرض دید قرار دهد.

قلع کردن

 

فولاد قلع اندود از دیرباز برای بسته بندی غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شده است. قلع علاوه بر ایجاد مقاومت در برابر خوردگی، غیر سمی است و پوششی را فراهم می کند که به فولاد کمک می کند تا به راحتی شکل بگیرد (به دلیل روانکاری که قلع ایجاد می کند) و به راحتی جوش و لحیم می شود.

یک فرآیند غیرفعال سازی صفحه قلع را با روغن مخصوص مواد غذایی می پوشاند که چسبندگی لاک ها را نیز بهبود می بخشد. ورق های قلع را می توان با ضخامت های مختلف قلع در هر وجه مشخص کرد تا با نیازهای سطوح داخلی و خارجی ظروف با محیط آنها سازگاری بیشتری داشته باشد.

صفحه قلع در سایر کاربردها به کار می رود، از قوطی های رنگ تا قوطی های روغن. ورق قلع تقریباً همیشه با استفاده از فرآیند غوطه وری داغ تولید می شود. از آبکاری قلع نیز در ساخت قطعات الکترونیکی استفاده می شود.

 

یکی دیگر از آبکاری های قلع که به عنوان ternplate شناخته می شود، به طور سنتی از آلیاژ قلع سرب به عنوان یک بازدارنده خوردگی بر روی فولاد استفاده می کرد. این فلز با رنگ‌آمیزی در صورت نگهداری منظم می‌تواند 90 سال دوام بیاورد و برای استفاده در سقف‌های قلع ایده‌آل است. امروزه سرب کنار رفت  و قلع روی فولاد ضد زنگ اعمال می شود تا سقف مقاوم در برابر خوردگی ایجاد شود که یک پتینه نرم ایجاد می کند. این ماده می تواند دو برابر سقف مسی دوام بیاورد.

 

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری قلع با آبکار صنعت در تماس باشید

آبکاری رودیوم

 

رودیوم نوعی پلاتین است که مقاومت در برابر تیرگی، مقاومت در برابر خراش و ظاهری براق و سفید براق دارد. آبکاری رودیوم نیز در تولید جواهرات رایج است، به خصوص در شرایطی که طلای سفید نیاز به آبکاری دارد. نقره، پلاتین و مس نیز از فلزات پایه محبوب برای آبکاری رودیوم هستند.

 

یکی از نقاط ضعف روکش رودیوم این است که سد محافظ رودیوم در نهایت در کاربردهایی که در معرض سایش بالایی هستند از بین می رود. این در نهایت می تواند منجر به تغییر رنگ شود و احتمالاً پس از چند سال به دور دوم آبکاری نیاز دارد.

جهت اطلاع بیشتر در مورد آبکاری رودیوم با آبکار صنعت در تماس باشید

خلاصه آبکاری فلزات (روش های آبکاری)

 

در این مقاله بحث مختصری از فرآیندهای آبکاری فلزات ارائه می شود.

جهت مشاوره آبکاری ,خرید وفروش مواداولیه آبکاری ,راه اندازی خطوط آبکاری وآبکاری فلزات (روش های آبکاری)با کارشناسان ما در آبکار صنعت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

درباره ما

آبکار صنعت با هدف ارائه خدمات تخصصی از جمله تست آزمایشگاه و مشاوره در راه اندازی خطوط آبکاری و همچنین عرضه مستقیم کلیه مواد اولیه تخصصی صنعت آبکاری به صورت مایع و پودر با تیمی با تجربه و حرفه ای در سال 1402 تاسیس گردیده و می کوشد تا نسبت به رفع مشکلات در راه اندازی و تامین مواد اولیه گامی مثبت بردارد.

شبکه های اجتماعی

© تمامی حقوق وبسایت برای شرکت ایمن صنعت سها محفوظ می باشد.